Naujienos
- Titulinis
- Naujienos
Europos paveldo dienos Telšiuose – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“
Rugsėjo 15 d. Telšiuose įvyko Europos paveldo dienoms skirti renginiai. Žemaičių kaimo muziejuje organizuotos paskaitos ir edukaciniai užsiėmimai, mieste surengtos Žemaitijos turizmo informacijos centro gidų ekskursijos. Organizuojant Europos paveldo dienas 2023 Telšiuose, bendradarbiavo keturios miesto institucijos: Telšių rajono savivaldybė, Žemaičių muziejus „Alka“, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerija Telšių-Tauragės teritonis skyrius ir Žemaitijos turizmo informacijos centras.
Renginį atidarė ir sveikinimo žodį tarė projekto kuratorė, Žemaičių muziejaus „Alka“ vyr. Rinkinių kuratorė Eglė Tarvainytė. Šių metų temos aktualumą pristatė KPD Telšių-Tauragės teritorinio skyriaus vedėja Aurelija Ričkuvienė. Už bendradarbiavimą, naujų galimybių ir idėjų skleidimą Telšiuose organizatoriams dėkojo Telšių rajono vicemerė Agnė Jakavičiūtė-Miliauskienė.
Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija – šių metų Europos pavelo dienų tema – kvietė gręžtis į paveldo kūrėjus ir į specialistus, galinčius prakalbinti, atkurti kultūros paveldo vertybes. Visus kultūros paveldo objektus kūrė ir tebekuria žmonės. Prie kiekvieno iš jų sukūrimo yra prisilietusi kūrėjo vaizduotė ir įgudusios meistro rankos.
Siekiant atskleisti šių metų temą, į muziejų buvo pakviesti specialistai – rekonstruktoriai, Vilniaus dailės akademijos dėstytojai: doc. dr. Gvidas Slah ir doc. Algimantas Kensminas. Tyrėjai pristatė priešistorinių ginklų: lanko ir ieties istoriją, universalumą ir svarbą skirtingose kultūrose. Priešistorės žmogaus išradimai – Europos paveldo dienoms pasirinkti neatsitiktinai. Būtent akmens amžiaus žmogus ne tik įsivaizdavo, bet ir kūrė – viską pirmąjį kartą, o jo meistriški išradimai – išliko net iki mūsų dienų. Šiandien eksperimentais grįsta archeologija leidžia tyrėjams atkurti senovės žmonių daiktus, jų veiklas ir net kasdienybę. Naudojant autentiškus įrankius ir medžiagas yra sukuriamos tikslios archeologinės replikos. Doc. Algimantas Kensminas – vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs akmens amžiaus rekonstrukciją, pristatė akmens amžiaus lanko atkūrimo galimybes ir iššūkius, su kuriais tenka susidurti eksperimentavimo metu. Apie ietis ir jų istoriją lankytojams pasakojo archeologas, akmens amžiaus specialistas Gvidas Slah, taip pat kuriantis archeologines ginklų replikas. Lankytojai paskaitų metu ne tik susipažino su šių – nepamainomų senovės žmonių įrankių – istorija, bet taip pat turėjo progą apžiūrėti Žemaičių muziejaus „Alka“ Archeologijos rinkinyje saugomus ietigalius ir specialist, jau šiandien, sukurtas archeologines ginklų replikas. Po paskaitų lankytojų laukė edukaciniai užsiėmimai: šaudymas iš lanko ir ieties metimas.
Žemaičių muziejaus „Alka“ informacija