Naujienos
- Titulinis
- Naujienos
Prano Genio gyvenimo vingiai naujoje „Alkos“ knygoje
Nuo Kalnėnų iki Macikų lagerio. Į šį sakinį galėtų tilpti visa vieno aktyviausių Žemaičių muziejaus „Alka“ steigimo iniciatorių poeto Prano Genio gyvenimo ir veiklos istorija, kurią plačiai renginyje pristatė J. Bucevičė. Susirinkusiems taipogi papasakota apie iškalbingus eksponatus parodoje, iliustruojančius P. Genio asmenybę. Tai – P. Genio protėvių dubenėlis, asmeninis muziejininko fotografijų albumas, stiklo negatyvas ir laiškas, kalint P. Geniui Macikų lageryje (Šilutės r.).
Prano Genio kūrybos trukmė – du dešimtmečiai, trukę Nepriklausomos Lietuvos metais. Per tą laiką jis išleido tris poezijos knygas: „Džiugo varpai“ (1929 m.), „Atnašavimai (1935 m.), „Rūpintojėliai“ (1941 m.)., kartu su Kaziu Mockumi sudarė knygą „Žemaičių kankiniai“, išspausdino poemą „Rainiai“, parašė daug prozos, dramaturgijos kūrinių, publikavo straipsnius spaudoje. Kūryba P. Geniui buvo išeitis apsisaugoti nuo būties absurdiškumo ir katastrofiškos būsenos susirgus.
Labai svarbus momentas aprašant muziejaus kūrimosi ir vieno iš jo kūrėjų istoriją, buvo pažintis su Žemaičių muziejuje „Alka“ saugomu fotografijų archyvu. Šios nuotraukos iškalbingai iliustruoja XX a. įvykius, pakilimus ir nuosmukius.
„Prano Genio nebeliko, tačiau svarbiausias jo kūrinys – Žemaičių muziejus „Alka“ išliko. Buvo pristatyti vieno iš Žemaičių muziejaus „Alka“ įkūrėjų Prano Genio biografiniai epizodai, Žemaičių muziejaus „Alka“ kūrimosi istorija. „Alka“ per devynias dešimtis metų tapo svarbiausiu muziejumi Žemaitijoje nuo archeologijos iki šiuolaikinio meno. Muziejaus devyniasdešimtmečiui įprasminti buvo parengtas Lietuvos kultūros tarybos ir Telšių rajono savivaldybės finansuojamas projektas „Žemaičių muziejus „Alka“: 90 metų istorijos“, kurio rezultatas yra ši knyga“, – sakė leidinio „Pranas Genys. Muziejininkas. Poetas. Mokytojas“ sudarytoja D. Kazlauskienė.
Knygoje kviečiame leistis drauge į pažinties nuotykį su Prano Genio asmenybe, panirti į analizę per jo paties sau išsikeltus bei įveiktus iššūkius, per eilėraščių tekstų gilumą ir fotografijas, per draugų ir kolegų siųstus laiškus, per rankraščių tekstus.
Po renginio knygos sudarytoją D. Kazlauskienę ir istorikę J. Bucevičę sveikino Telšių vyskupo generalvikaras Vilius Viktoravičius, rajono vicemerė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, kolegos.
Vieno eksponato parodą, kuri veiks iki rugsėjo 26 d., galite apžiūrėti Sakralinio paveldo ekspozicijoje (darbo laikas), knygą „Pranas Genys. Muziejininkas. Poetas. Mokytojas“ įsigyti galima Sakralinio paveldo ekspozicijoje (Katedros a. 6, Telšiai) ir Žemaičių kaimo muziejuje (Malūno g. 5, Telšiai).
Žemaičių muziejaus „Alka“ informacija