Prieverpstės ir rankšluostinės
- Titulinis
- Prieverpstės ir rankšluostinės
Žemaičių muziejus alka, Žemaitijos kaimo muziejus, telšių ješiva, varnių muziejus, žemaičių vyskupystės muziejus
Prieverpstės ir rankšluostinės
Rinkinio katalogas
Sudarytojos: Elvyra Spudytė, Vida Rimkuvienė. Išleido Žemaičių muziejus „Alka“, spaustuvė „Druka“, Klaipėda, 2015, 192 psl.
ISBN 978-609-404-200-3
Kataloge pateikiamos Žemaičių muziejaus „Alka“ kolekcijoje saugomų 246 prieverpsčių ir 28 smeigtukų kuodeliui pakabinti nuotraukos. Seniausia muziejuje esanti prieverpstė datuojama 1804 m., naujausia – 1958 m. Prieverpstės surinktos iš skirtingų rajonų: Telšių (159 vnt.), Plungės (73 vnt.), Mažeikių (6 vnt.), Skuodo (3 vnt.), Šilalės (2 vnt.), Akmenės (1 vnt.), Klaipėdos (1 vnt.).
Vienos prieverpstės išsiskiria dekoratyvumu, įvairių ornamentų kompozicijomis ir raštų įvairove, kitos – reljefinėmis formomis, neturi puošybos elementų. Pačios gražiausios, puošniausios ir lengviausios yra kiaurapjūvės prieverpstės.
Dar viena buvusi gausiai paplitusi interjero detalė buvo rankšluostinė (Abrusnyčia, abrūsinė).
Muziejaus kolekcijoje saugomos 109 rankšluostinės. Dauguma jų – medinės, kelios pintos iš šiaudų, viena išlankstyta iš vielos, puošta siūlų mezginiais. Žinomos ir kelios rankšluostinių meistrų pavardės: Jonas Paulauskas, Kazimieras Mockus, Justinas Kazonas, Jonas Ignotas, Vytautas Savickis, Albinas Zdaniauskas, Povilas Katkus.
Rankšluostinės stebina meistrų kūrybinės fantazijos turtingumu, gebėjimu mažoje plokštumoje naudoti įvairius drožybos būdus ir tapybą, sujungti įvairius motyvus.
Rankšluostinių ir prieverpsčių anotacijos pateiktos lietuvių ir anglų kalbomis.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |