Renginiai

2024 m.  rugsėjo 13  d.

Europos paveldo dienos 2024 Varniuose

Rugsėjo 6-15 dienomis visoje Lietuvoje vykstantys paveldo renginiai kviečia atrasti kultūros ryšius, įtakas ir kelius. Paveldas reprezentuoja vietos identitetą ir tęstinumą, tačiau taip pat atspindi įtakas, idėjas ir žmones, kurie keliavo ir laikui bėgant jį keitė. Mūsų miestai, gatvės, pastatai, tradicijos – saviti, bet kartu paveikti daugelio platesnių įtakų, mainų ir ryšių.

Rugsėjo 13 d. patirkime tikrą baroko dvasią Žemaičių vyskupystės muziejuje Varniuose!

Alegorinis pasaulio matymas, embleminė meno kūrinių prigimtis, kasdienės procesijos ir parateatriniai reginiai – krikščioniškos tradicijos iš Vakarų Europos atkeliavusios į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. Baroko laiku Žemaitijoje užgimsta atlaidų procesijos, čia kuriasi piligrimystės keliai ir Kryžiaus kelio tradicijos, bažnyčiose kuriamos šventojo teatro inscenizacijos, į Žemaitiją atgabenamos šventųjų relikvijos. Kaip šios tradicijos keitė ano meto aplinką? Kokią įtaką jos turi šiandienos žmonėms? Ir kaip jos gali padėti suprasti pasaulį ir save pačius? 

13:00 Edukacija „Inicialo dirbtuvės“ skirta vaikams. Inicialai, monogramos, herbai – neatskiriama Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros dalis, palikusi šiandien gausybę įmintų ir vis dar neatskleistų istorijos paslapčių. Kokie asmenys slepiasi po inicialais Žemaičių vyskupystės muziejaus ekspozicijoje? Kaip inicialo istorija susijusi su Naujojo Testamento Evangelija? Sužinoję apie inicialus, jų ornamentus ir simbolius, pabandykime susikurti jį patys.

14:00 Ekskursija „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės atspindžiai: atvaizdai, vardai, stebuklai“. Ekskursija po Žemaičių vyskupystės muziejaus ekspoziciją su parodų kuratore Monika Sudintaite. Ekskursijos metu sužinosite, kokie žmonės kūrė barokinę Žemaitiją ir Lietuvą? Kuo jie tikėjo ir ko meldė? Kokių stebuklų būta Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, kiek suknelių ir karūnų turėjo stebuklingi Švč. Mergelės Marijos atvaizdai? Kokius tarpkultūrinius didikų ryšius Žemaitijoje reprezentuoja meno kūriniai iš Europos.

Registruotis į ekskursiją

15:30 Meno ženklo „Paukštuitis“ atidengimas ant Žemaičių vyskupystės muziejaus fasado (aut. VDA Telšių fakulteto 4 k. studentas Stanislovas Adomaitis, vad. doc. Mindaugas Šimkevičius, archit. prof. Ramūnas Banys)

16:00 Diskusija „Kontempliuoti Evangeliją – senųjų Švėkšnos bažnyčios paveikslų pasakojimas“ su dr. Asta Giniūniene ir kun. Algirdu Akelaičiu. Pagrindinė Švėkšnos bažnyčios paveikslų paskirtis buvo įvaizdinti Šventąjį Raštą – tikintieji akimis galėjo klaidžioti po drobėje pavaizduotas Senojo ir Naujojo Testamento scenas, skaityti tekstus, sugrįžti prie įsimintinų, sujaudinusių ar prakalbėjusių scenų. Kaip šie paveikslai ir Biblijos pasakojimai geba nutiesti tiltus „į“ šiandieną arba „iš“ jos svarstysime diskusijoje. Kristaus kapo – didingos scenos su dekoracijomis – apogėjumi laikomi XVII–XVIII amžiai. Tokio tipo Didžiosios savaitės apipavidalinimas paplitęs visoje katalikiškoje Europoje, labiausiai suklestėjo Alpių regione – Vokietijoje, Austrijoje, pasiekė ir Lietuvą.


Data 2024-09-13
Laikas 13:00 - 18:00
Vieta Žemaičių vyskupystės muziejus
Adresas S. Daukanto g. 6, Varniai