Renginiai
- Titulinis
- Renginiai
260 metų: nuo Telšių reparticijos iki apskrities
XV–XVIII a. Žemaitijos kunigaikštystė, nors ir buvo suskirstyta į 29 valsčius (vėliau pavietus), neturėjo vienijančio administracinio ar teisinio elemento, kuris sujungtų pavietų bajoriją per bendrus seimelių posėdžius ar teismo bylas – visos teisminės ir seiminės veiklos centras buvo sutelktas vienintelėje apygardoje Raseiniuose. XVIII a. viduryje, reorganizavus Žemaitijos kunigaikštystės teisminę sistemą, Telšių reparticija tapo vienu iš dviejų pagrindinių teismo centrų regione. Jai buvo priskirti 16 pavietų, o tai lėmė Telšių, kaip regiono centro, reikšmės didėjimą. 1791 m. valstybėje įvykdyta administracinė reforma dar labiau sustiprino šį vaidmenį, o Telšių pavietas tapo didžiausiu Žemaitijoje pagal dūmų (sodybų) skaičių ir mokestinę reikšmę. Šios reformos kartu su kitais svarbiais įvykiais, tokiais kaip Bernardinų vienuolyno ir progimnazijos įkūrimas, suformavo intelektualinį ir valdininkijos sluoksnį, kuris skatino miesto augimą.
1791 m. gruodžio 6 d. Telšiams buvo suteiktos savivaldos teisės ir herbas, o miestas tapo vienu iš trijų pagrindinių Žemaitijos pavietų, kartu su Raseiniais ir Šiauliais. Savivaldos institucijos, tokios kaip Civilinė karinė pavieto komisija, rūpinosi žemės ūkio, amatų, prekybos, švietimo ir socialinės globos klausimais, taip pat vykdė centrinės valdžios nurodymus. Šie procesai pavertė Telšius reikšmingu administraciniu ir kultūriniu centru. Paroda apima platų laikotarpį – nuo Žemaitijos kunigaikštystės laikų, ATR padalijimų, carinės Rusijos, tarpukario Lietuvos, sovietmečio iki šiuolaikinės Lietuvos administracinės reformos, apžvelgiant tiek svarbiausius teisinius sprendimus, tiek istorinės miesto reikšmės pokyčius. Atskleidžiamas Telšių, kaip regioninio centro, tapsmas ir įtaka, apimant svarbiausius procesus, institucijų kūrimąsi ir gyventojų vaidmenį formuojant miesto įvaizdį. Tai – kvietimas pažinti Telšių istoriją per platesnę Žemaitijos praeities ir dabarties prizmę.
Parodą parengė: Žemaičių muziejaus „Alka“ Rinkinių apskaitos ir apsaugos skyrius, idėjos autorė rinkinio saugotoja-kuratorė Irma Kontautienė.
Laikas 15.00
Adresas Muziejaus g. 31, Telšiai