Tradicinė žemaičių skulptūra
- Titulinis
- Tradicinė žemaičių skulptūra
Žemaičių muziejus alka, Žemaitijos kaimo muziejus, telšių ješiva, varnių muziejus, žemaičių vyskupystės muziejus
Tradicinė žemaičių skulptūra
Tradicinių žemaičių skulptūrų rinkinys
Sudarė Elvyra Spudytė. Išleido Lietuvos nacionalinis muziejus, spaustuvė „Logotipas“, Vilnius, 2008, 566 psl.
ISBN 978-9955-415-86-2
Knygoje pristatomos nuotraukos, kuriose pateikiamas Žemaičių muziejuje „Alka“ saugomų tradicinių žemaičių skulptūrų rinkinys. Žemaičių žemė garsėjo ne tik kryžiais, bet koplytėlėmis ir koplytstulpiais, pastatytais prie sodybų, pakelėse, ypač kryžkelėse, todėl Žemaitijai žmonės buvo suteikę Šventosios vardą.
Žemaičių muziejaus „Alka“ medinės skulptūros rinkinyje saugomi 934 eksponatai: skulptūros, bareljefai, pastatomi kryžiai, altorėliai, koplytėlės. Pirmasis muziejaus gaunamų eksponatų knygoje įrašytas eksponatas – Šv. Jono Nepomuko skulptūra. Tai seniausia rinkinio skulptūra, datuojama 1704 m.
Apie dievdirbius išsaugota nedaug informacijos, tik kai kurių skulptūrų meistrų pavardės žinomos. Iš jų žymiausi: Augustinas Potockis iš Luokės miestelio, Kazimieras Mockus iš Kinčiulių kaimo (Luokės valsčius), Kazimieras Varnelis iš Alsėdžių.
Beveik visos skulptūros polichromuotos gamtinės kilmės vandeniui atspariais dažais. Rinkinyje yra įvairių siužetų šventųjų skulptūrų, o vieni mėgstamiausių – įvairūs Švč. Mergelės Marijos ikonografiniai tipai. Taip pat dažnai vaizduojami Jėzaus gyvenimo siužetai, ypač Rūpintojėlis. Žemaitijoje taip pat buvo itin populiarus Šv. Jonas Nepomukas, žmonių švelniai vadintas Joneliu. Muziejaus rinkinyje yra net 78 Šv. Jono Nepomuko skulptūros. Žemaičiai mylėjo Šv. Roką, Šv. Antaną, Šv. Jurgį, Šv. Izidorių, Šv. Juozapą, Šv. Florijoną, Šv. Pranciškų, Šv. Barborą, Šv. Oną ir kt. šventuosius.
Leidinys nesibaigia su senųjų žinomų ir nežinomų meistrų darbų pristatymu. Leidinyje pristatyti ir žymiausi XX a. Žemaitijos liaudies meistrai, gyvenantys Telšių, Plungės, Mažeikių rajonuose ir jų darbai.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |