Žemaičių kankiniai. Rainių miškelio tragedija 1941 m. birželio 24-25 d.
- Titulinis
- Žemaičių kankiniai. Rainių miškelio tragedija 1941 m. birželio 24-25 d.
Žemaičių muziejus alka, Žemaitijos kaimo muziejus, telšių ješiva, varnių muziejus, žemaičių vyskupystės muziejus
Žemaičių kankiniai. Rainių miškelio tragedija 1941 m. birželio 24-25 d.
Knyga. Ketvirtas leidimas
Sudarytoja Donata Kazlauskienė
Konsultantė Janina Bucevičė
Dizainerė Ingrida Leliukaitė
Iliustracijos UAB „Meinart“
Išleido Žemaičių muziejus „Alka“, Telšių kultūros centras, spaustuvė „Piko valanda“, 2022 m., 200 psl.
Pirmasis leidimas
1942 m. išleido „Žemaičių Žemė“, sudarytojas Kazys Mockus
Antrasis leidimas
1977 m. išleido D. L. K. Algirdo Šaulių Kuopa; Hamilton, Ont. 48 Holton S. Canada.
Trečiasis leidimas 1991 m. išleido „Lietuvos knygos draugija“
Siekiant įprasminti Rainių tragedijos įvykius ir paskatinti jais domėtis, įgyvendintas projektas „Rainių tragedija: atmintis gyva“, skirtas , 80-osioms Rainių tragedijos metinėms. Projekto metu išleista knyga su papildymais ir atnaujinimais.
Leidinį sudaro dvi dalys: pirmojoje pateikiama susisteminta pirmojo, antrojo, trečiojo leidimo knygų „Žemaičių kankiniai. Rainių miškelio tragedija 1941 m. birželio 24-25 d.“ medžiaga, papildyta Lietuvos ypatingajame archyve, Lietuvos centriniame valstybės archyve ir kt. kituose šaltiniuose sukauptais duomenimis. Antrojoje dalyje pristatoma 2021 m. birželio 14 d. „Rainių tragedija: atmintis gyva“ konferencijos medžiaga su dr. Arvydo Anušausko, dr. Vytauto Jokubausko, dr. Audronės Veilentienės, dr. Simono Jazavitos, dr. Dariaus Juodžio, dr. Aušros Jurevičiūtės parengtais moksliniais straipsniais su iliustracijomis.
Viena jautriausių knygos dalių „Teismo medicinos protokolas“. Čia detaliai aprašoma visų 73 kankinių būklė juos atkasus. Trims vyrams pavyko pasprukti nuo budelių ir ties Džiuginėnais pastarieji buvo nušauti. Kankinimo pavyko išvengti.
Knygoje gausu iliustracijų, nuotraukų, senųjų minėjimo plakatų. Leidinyje panaudotos: Žemaičių muziejaus „Alka“, Lietuvos centrinis valstybės archyvo, Donatos Kazlauskienės, Loretos Norvaišienės, Sigitos Gailiuvienės, Leono Mingino, Mečislovo Šilinsko, Rugilės Kumžaitės nuotraukos.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |